Uyku Apnesi

Uyku Apnesi

Uyku Apnesi nedir ?

 

Uyku apnesi, uyku sırasında üst solunum yollarında daralma veya tam kapanmaya bağlı olarak solunumun en az 10 saniye durmasıdır. Bu durumun saatte 5’den fazla olması hastalık olarak kabul edilir.

 

Uyku apnesi neden önemlidir ?

 

Uyku apnesi sırasında kandaki oksijen seviyesi azalır. Bu durum kalpte zorlanmaya neden olarak zaman içerisinde tansiyon yükselmesine (hipertansiyon) neden olur. Bunu yıllar içerisinde kalp yetmezliği izler. Ayrıca uykudaki bu her nefes durması, kişinin dinlenmesini sağlayanderin uykuya geçişi engeller. Kişiyi sabahlarıbaş ağrısıyla ve zor uyanan; gün içinde de yorgun, uykusuz ve konsantrasyon güçlüğü çeken biri haline getirir. Bu kişiler gün içinde uyuklamaya eğilimlidirler. Günümüzde trafik kazalarının önemli nedenlerinden biridir.Hormonal dengede ki bozukluk ve yorgunluk nedeniyle kilo almaya yatkındırlar. Ayrıca bu kişilerde kalp krizi, felç, unutkanlık, cinsel isteksizlik ve güçte azalma, depresyon gibi hastalıklar sıklıkla görülmektedir.

 

Uyku apnesinin tanısı nasıl konmaktadır ?

 

Horlama şikayeti ile başvuran hastaların ayrıntılı kulak burun boğaz muayeneleri yapılmalıdır. Ardından gerekli görülen hastalarda tanıda en önemli basamak olan uyku testi (Polisomnografi) istenerek ve uyku laboratuvarında bir gece uyutularak hastalığın varlığı, şiddeti, yatış pozisyonuyla ilişkisi, eşlik eden başka hastalık olup olmadığı, uyku sırasındaki kan oksijen düzeyleri hakkında bilgi edinilir.

 

Horlama ve uyku apnesinin tedavisi nasıl yapılmaktadır ?

 

Horlama ve uyku apnesinin tedavisinde 2 seçenek bulunmaktadır.

  • Cerrahi tedavi: Bu tedavide öncelikle ameliyathane şartlarında “uyku endoskopisi”yapılarak solunum yolunda daralma ve kapanma yapan bölge net olarak tespit edilir. Ardından bu bölgeye yönelik girişimler yapılır. Bu girişimler burun, burun eti (konka), yumuşak damak, bademcik ve dil köküne yönelik olabilirler ve çeşitlilik göstermektedirler.
  • Maske (CPAP) tedavisi: Bu tedavide hasta genellikle burun yoluyla uygulanan ve hava üfleyen bir maske kullanarak uyur. Solunum yoluna uygulanan bu basınçlı hava sayesinde solunum yolları daralması engellenmiş olur.

 

Uyku apnesi nedeniyle tedavi olunmazsa yaşanabilecek sorunlar nelerdir ?

 

Uyku apnesi tedavi edilmedi taktirde hayat kalitesini önemli ölçüde düşüren bir rahatsızlıktır. Kişilerde gün boyu halsizlik, uyku hali yaratmakta sonuç olarak iş ve trafik kazalarına konsantrasyon güçlüğüne neden olmaktadır. Ayrıca uyku apnesi bulunan kişilerde hipertansiyon sıklığı artmıştır. Ayrıca bu kişilerde cinsel fonksiyon bozuklukları depresyon gibi rahatsıklıkların görülme sıklığında artma saptanmıştır.